Wymiana oleju

Oznaczenia na oleju silnikowym

Oleje silnikowe dzielimy na trzy rodzaje:

Olej mineralny 15W-40, 15W-50
Olej półsyntetyczny 10W-40, 10W-60
Olej syntetyczny 0W-30, 0W-40, 5W-30, 5W-40, 5W-50

Wśród nich jak widać znajdziemy takie oznaczenia jak 10W-40, 0W-30, itd. Co oznaczają te symbole? Poszczególne liczby odzwierciedlają lepkość oleju w warunkach zimowych i letnich. Zimowa lepkość oleju opisana jest liczbą umieszczoną przed literą „W”. Im niższa jest ta wartość, tym niższej temperatury potrzeba do zaobserwowania procesu zamarzania, a tym samym gęstnienia oleju. Liczba po prawej od litery „W” to letnia klasa lepkości. Określa jak zachowuje się dany olej w normalnej temperaturze pracy silnika. Im wyższa jest to liczba, tym olej jest bardziej lepki, gęstszy, lepiej chroniący silnik. Najczęściej stosowaną letnią klasą lepkościową jest 40 (np. 5W-40, 10W-40). Oleje klasy 30 i niższej zmniejszają wszelkie opory w silniku, są energooszczędne i ekologiczne, zmniejszają spalanie. W przypadku najnowszych modeli aut np. w markach Toyota, Lexus, Honda , są one stosowane coraz częściej. Minusem tego rodzaju oleju jest to, że w warunkach szczytowej pracy silnika jego właściwości ochronne mogą okazać się niedostateczne, co niestety, ale może skutkować uszkodzeniem silnika.

Bezpłatny przegląd auta Warszawa wraz z wymianą oleju i filtrów, to podstawowa czynność, której należy bezwzględnie pilnować. Jazda na starym oleju lub z jego wyraźnym ubytkiem grozi katastrofalną w skutkach awarią silnika.

Oleje o najwyższej lepkości z klas 50 i 60 są najczęściej stosowane w sportach motorowych, gdzie silniki posiadają ogromną moc i są cały czas idealnie sprawdzą się również w przypadku starszych, bardziej wyeksploatowanych samochodów. Właściwości tego oleju uszczelniają i wyciszają silnik.

Wymiana oleju Warszawa Białołęka tanio i solidnie wykonasz w jednym z wielu warsztatów przy ulicy Modlińskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *