Wymiana oleju

Wymiana oleju – dlaczego jest taka ważna?

Nie tylko serwisy samochodowe, czy te autoryzowane, czy też nie, a nawet prasa motoryzacyjna wciąż powtarza, jak ważne jest odpowiednie traktowanie swojego samochodu, w tym oczywiście regularna i zgodna z harmonogramem przeglądów – lub nawet częstsza – wymiana oleju w silniku samochodowym. Dzieje się tak nie bez powodu – jest to jeden z najważniejszych aspektów technicznych, którym koniecznie musimy pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się długo jazdą naszym samochodem.

Olej jest ważny

Olej w silniku samochodowym zapewnia odpowiednie smarowanie poszczególnych części, w zasadzie samego serca samochodu. Im starszy olej i im dłużej jest on niewymieniany, tym mniejsze są jego właściwości smarujące i tym samym nie trudno o zatarcie silnika. Dlatego właśnie producenci zalecają wymianę oleju silnikowego zwykle co 10-20 tysięcy kilometrów, nieraz tylko i zwykle w przypadku samochodów z silnikiem Diesla – co 30 tysięcy.

Jak wybierać olej do samochodu?

O ile cennik wymiany oleju np. w Warszawie nie musi być jakiś straszny, to jednak warto wcześniej zapoznać się z zaleceniami producenta nie tylko co do jego marki, ale przede wszystkim co do jego parametrów. W sklepach mamy bowiem do wyboru zarówno oleje syntetyczne, jak i półsyntetyczne, czasem nawet mineralne. Każdy samochód będzie jednak dla sprawnego funkcjonowania potrzebował odmiennych rzeczy. Warto zawsze więc czytać oznaczenia na poszczególnych olejach oraz zwracać uwagę na markę oleju.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *